Екипата  на Феникс 2010 е најдобрата во Втората лига-мажи за сезоната 2020/2021. Во финалниот натпревар кој одлучуваше за првото место во тековната натпреварувачка сезона, го совлада Ангели со 74-62. Инаку ова се двата тима кои од следната сезона ќе ги гледаме во елитата, и двата дојдоа до историски успех во својата клупска историја.

Претходно, во натпреварот за третото место, екипата на Партизан Водно Санс беше убедлива против Чаир 2030. Го добија малото финале „црно-белите“ со (105:77).

sportmedia.mk