Новак го смени јазикот кога е во прашање пораката на камерата

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на Ролан Гарос победувајќи го перуанскиот тенисер Хуан Пабло Вариљас со 3:0, а по мечот повторно остави порака пред камера.

Пораката на Новак „Косово е срцето на Србија! Стоп за насилството!“ која ја напиша пред камера по победата во првиот круг во Париз, предизвика голема бура и бројни реакции. Некои сметаа дека тоа е премногу и дека Новак треба да биде казнет, ​​а некои дури рекоа дека треба да биде дисквалификуван, бидејќи тоа го протолкуваа како политичка порака.

Сепак, се помина без никакви последици, а ситуацијата брзо се смири. После тоа, Новак еднаш оставил класичен потпис на камерата, додека објективот на камерата еднаш го „обележал“ со натпис „Ајде да одиме“ на кирилица.

И овој пат сите чекаа да видат што ќе напише Новак на камерата, по пораката поврзана со Косово, но сега направи изненадување за сите, а овој пат испрати порака на француски јазик.

Напиша „Алееееез“ – што во превод на српски значи „Одимеее“.