Новак Ѓоковиќ во недела ќе игра од 9. финале на Австралија опен, кое ќе биде трето во низата.

Противник ќе му биде Русинот, Данило Медведев, на кого ова ќе му биде второ Гренд слем финале, кој се наоѓа во топ форма, а има 20 победи во низата.

Поради тоа се случи и нешто што одамна не сме виделе. Иако првиот тенисер во светот и осмумкратниот шампион во Мелбурн Ноле не е апсолутен фаворит.

Квотите за победа на Ѓоковиќ во обложувалниците минимално се на страна на Новак. Се движат од 1.85 до 1.92. Додека ковота на победа на Медведев се од 1.95 до 2.03.

Квота на победа на Србинот пред почеток на турнирот била 2. додека на рускиот тенисер била 6.
Да потсетиме, Новак во третото полуфинале се повредил, со што дошло до промена на листата на фаворити.