Голгетерот на Реал Мадрид, Карим Бензема постигна гол за израмнување на мечот со Челзи вечерва по првото полувреме од првиот полуфинален меч во Лигата на шампионите и ја продолжи голгетерската низа во најквалитетоното европско натпреварување.

Ова беше 15-ти гол за Французинот во Лигата на шампионите, откако „кралевите“ го продадоа Кристијано Роналдо во Јувентус летото 2018 година. Интересно е што, самиот Роналдо откако си замина од Реал во дресот на Јуве постигна 14 голови во ЛШ.

sportmedia.mk