Скот Милер, некогашниот австралиски пливач и освојувач на голем број на медали, е уапсен затоа што предводел нарко-клан кој продавал метамфетамин.

Австралиската јавност е во „шок“ по оваа вест, иако не е ова прв пат да се најде во средиште на скандал поради дрог. Во минатото бил фатен со марихуана.

Неговата „екипа“ сега шверцувала метамфетамин кои биле скриени во свеќи, а нивната вредност се проценува на неверојатни 1,6 милиони евра.

sportmedia.mk