Многу полемика предизвика изведениот пенал во последните моменти од денешниот меч Елче – Атлетико Мадрид во рамките од новото коло во Примера, кој „Јорганнџиите“ го добија со 0:1.

Истиот беше изведен во последните моменти од мечот, го промаши Фидел погодувајќи го левиот дирек на голот на Облак, но друго е спорно во целата ситуација. Словенецот нема ниту една нога на линијата кога пеналот се изведува, правило кое строго се практикува во последно време, и многу од пеналите се повторуваат поради тоа. Но не и овој. Зошто? Ќе мора да одговори главниот арбитар, а и оние во ВАР просторијата.

 

sportmedia.mk