Екипата на Осасуна ја почна новата сезона во Шпанија со победа над фаворитот Севиља со 2:1 на свој терен. Авила го отвори резултатот во 9. минута, но изедначи Рафа Мир две минути подоцна.
Во 74 минута Папу Гомез направи прекршок кој судијата го окарактеризира како пенал. Аимар Ороз го изведе и погоди за 2:1 што беше и конечен резултат.

sportmedia.mk