Јапонската тенисерка Наоми Осака, го откри „рецептот“ за победата нд Серена Вилијамс. Јапонката даде интересна изјава, дека храната која ја конзумирала и помогнала да ја совлада Серена и да се пласира во финалето.

„Последните три недели јадев само јапонска храна. Но во средата преминав на грчка храна. Таа вечер Циципас го победи Надал, и си реков дека тоа не е случајно, можеби треба да продолжам со грчката храна“, рече Осака.

Тоа веројатно се исплатеше, а Јапонката го избори своето четврто финале на Грен-слем, а второ во Австралија.

sportmedia.mk