Спортскиот директор на фудбалската репрезентација на Германија, Оливер Бироф, на јавноста во неговата земја и даде опширно излагање околу амбициите, и моменталната ситуација во нивниот табор пред стартот на мундијалките квалификации.

Како што е добро познато, ние сме во иста група со Германија, а тука се уште и селекциите на Романија, Лихтенштајн, Исланд и Ерменија.

Германците почнуваат против Исланд, следува за нив дуелот со Романија на гости, а на 21. март против Македонија финишираат во Дуизбург.

„Ние сме екстра мотивирани и возбудени во овој момент. Сакаме да покажеме кој е фаворит во оваа група, кој ќе го води главниот збор“.

Германија има во моментов проблеми единствено со Џошу Кимих кој има настинка, додека Рибин Гусенс има повреда на мускулот.

 

 

sportmedia.mk