Воведниот натпревар на Европското првенство во фудбал меѓу Италија и Турција ќе се одигра со присуство на гледачи и покрај пандемијата во Италија, потврди претседателот на Италијанската фудбалска асоцијација, Габриеле Гравина.

Првенството кое беше одложено минатата година поради пандемија на коронавирусот, ќе започне на стадионот „Олимпико“ во Рим на 11 јуни кога Италија е домаќин на Турција.

„Не знам уште колку гледачи ќе има, но сигурно ќе бидат доволно“, изјави водечкиот човек на италијанскиот фудбал.

Италија е една од 12-те земји домаќини на ЕУРО 2020 низ Европа.

 

sportmedia.mk