И покрај најавите, и покрај заканите на УЕФА, официјално Европската куќа на фудбалот го помилува Реал Мадрид и нема да го казни по сите оние случувања со Суперлигата. Ова го соопштија од УЕФА во текот на попладнево.

Тоа значи дека “кралевите“ ќе можат да играат во полуфиналето во Лигата на Шампионите против Челзи на 27 април во Мадрид и на 5 мај во реваншот во Лондон.

Се чини логичен потег на Чеферин и на раководството на УЕФА. Се коментира дека ова е добар потег со цел да се смират страстите и нервозата меѓу двете страни по се она што се случуваше наназад неколку денови.

Тоа значи оваа сезона Лигата на Шампионите ќе заврши како ништо да не се случило.

 

sportmedia.mk