Се чини дека заврши сагата која започна уште на 4 октомври кога не се одигра дербито во Торино меѓу Јувентус и Наполи. Да потсетиме дека тогаш наполитанците не допатуваа во Торино, па прво Јуве го доби тој меч со службени 3:0, па Наполи се жалеше и денеска и дефинитивно е објавено дека ова дерби се закажува за 17 март (среда) со почеток од 17:45 часот.

Интересно е тоа што пред некој ден Аурелио де Лаурентис, првиот човек на Наполи бараше ново одложување на овој меч, но сепак се чини дека тоа ќе беше премногу.

sportmedia.mk