УЕФА денеска со ждрепка ги одреди двојките за т.н. Ф4 турнир од Лигата на нации. Оваа година на завршницата ќе играат репрезентациите на Хрватска, Италија, Шпанија и Холандија, а ждрепката сакаше во полуфиналната рунда на 14 јуни да се сретнат Хрватска и Холандија, додека ден подоцна ќе играат Шпанија и Италија.

Во третата сезона од Лигата на нации, Хрватска стигна до фајналфорот и е единствениот дебитант на овој завршен турнир. Ф4 турнирот ќе се организира во Холандија во Ротердам и Еншеде. Финалето и мечот за 3. место се на 18 јуни.


sportmedia.mk