Очаен старт на второто полувреме го чини Вардар убедлив пораз во Барселона 34:26

" alt=

Барселона во првите десет минути од второто полувреме го уништи скопски Вардар, нивниот голман Кевин Мелер брилјираше во тој период, па конечниот резултат 34:26 за Барселона против Вардар во осмото коло од групата А во Лигата на шапионите се чини дека на крајот е реален епилог на настаните.

Првото полувреме на мечот кое заврши со 16:15 за домаќините не наговестуваше ваков епилог на настаните. Вардар беше во најмала рака рамноправен противник во овој дел од мечот, на моменти и подобар.

Проблемите настанаа на почетокот на вториот дел кога Вардар грешеше, голманот на домаќините се разбрани, па по серијата од 5:1, Барса имаше водство од 21-16 по 6 минути игра во вториот дел. Не функционираше нападот на вардарци, а Барселона со погодок ги казнуваше грешките.

За 10 минути во вториот дел при резултат 24-16 мечот практично беше решен.

Голманот Милосављев беше на висината на задачата со 15 одбрани, Иван Чупиќ постигна 5 гола, Дисингер и Кисељев по 4 гола.

Најефикасен во победничкиот тим беше Каспер Мортенсен со 9 гола.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари