Нови главоболки за Парондо, Борозан оди „под нож“

" alt=

Левиот бек на ракометниот клуб Вардар, Црногорецот Вуко Борозан не може веќе да одолговлекува, ќе мора да оди на операција на коленото, информираат од македонскиот шампион.

Ова се непланирани главоболки за тренерот Парондо поради тоа што Борозан сигурно ќе ги пропушти мечевите против Мешков и Киелце во Лигата на шампионите, но и натпреварите против Металург, Железничар, Татран Прешов и Стеауа во регионалната СЕХА лига.

Црногорецот подолг период се мачи со повредата, но сега ризикот се зголеми и управата реши тој веднаш да оди „под нож”. Борозан ќе може за опоравување да го искористи периодот додека трае ракометниот мундијал во Германија и Данска, за да биде фит напролет, за новите предизвици со клубот.

Во продолжение погледнете ги „ракетите“ на бекот на мечот против Барса во Шпанија.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари