Новата сезона во француската Лига 1 ќе сапочне на 8 август. Како што денеска и официјално е потврдено, веќе се знае и комплетниот календар за новата сезона, која ќе трае заклучно со 21 мај 2022 година, кога треба да се одигра последното, 38. коло

Актуелниот шампион, екипата на Лил на стартот на новата сезона за противник ќе го има тимот на Мец, кој ќе биде домаќин на пресметката. ПСЖ, пак, во 1. Коло од новата сезона ќе гостува кај новајлијата, Троа.

sportmedia.mk