Новаќ Ѓоковиќ се пласираше осминафиналето на Олимписките Игри во Токио. Српскиот тенисер ја оправда улогата на фаворит против Германецот Јан Ленард Штруф, го совлада со 2-0 по сетови (6-4, 6-3).

Ноле виде мака само во првиот сет, дури по 4-4, со два поени во низа дојде до 6-4. Во следниот сет сликата се промени, Германецот немаше шанса за израмниување, освои три гејма, откако српскиот тенисер претходно поведе со 4-1. На крајот Ѓоковиќ беше подобар со 6-3.

За место во 1/4 финалето, Ноле за противник ќе го има Шпанецот, Давидовиќ Фокина.

Претходно Александер Зверев славеше лесна победа против Колумбиецот, Галан Риверос со 2-0 по сетови 6-2 и 6-2.

 

sportmedia.mk