Фудбалерите на ВБА синоќа на свој терен го победија Саутемптон со 3:0 во 31. коло од Премиерлигата.

ВБА не се откажува од борбата за опстанок, а во битката за опстанок тимот дојде до многу важни три бода.

Но, на овој натпревар повторно имаше скандалозна одлука, поврзана со ВАР. ВАР технологијата поништи чист гол за домашните зато што судиите во таа ситуација гледаа целосно погрешен играч.

Голот го постигна Мбаје Диање кој беше во дозвола позиција, а цело време се гледала ситуацијата на Кајл Барли кој бил позади него во офсајд, но не учествуваше во акцијата.

Целата спорна ситуација на следниот ЛИНК.

 

sportmedia.mk