Првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ го совлада Каспер Руд со 2-0 во сетови и се пласираше во финалето на Мастерсот во Рим. Српскиот тенисер за еден час и 43 минути игра славеше со резултат 6:4, 6:3 и со тоа ја забалежа 1000-та победа во кариерата.

За шестата титула во главниот град на Италија, прва по две години, ќе се бори со Стефанос Циципас, кој претходно денеска со пресврт го совлада Александар Зверев.

sportmedia.mk