Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, во недела (9.30 часот) ќе го одигра финалниот натпревар на Австралија опен против Данило Медведев.

Српскиот ас ќе се обиде да стигне до деветтата титула во Мелбурн против Русинот и да стане апсолутен рекордер, кога станува збор за бројот на пехарите на првиот Грен слем во сезоната.

Во меѓувреме, назначен е судијата на последниот натпревар, а тоа е Нико Хелверт (36) од Германија, кој за прв пат во кариерата ќе ја дели правдата на грен слем финалето.

Германецот не е многу познат на пошироката јавност, тој е судија роден во Штутгарт, кој покрај тенисот, ужива и во скијање и ракомет.

Хелверт неколку пати беше во центарот на вниманието на јавноста во текот на својата кариера, а последен пат беше на турнирот чие финале ќе се суди во недела.

Неговата одлука предизвика хит на Интернет, кога не му дозволи на Денис Шаповалов да оди во тоалет, па канаѓанецот се закани дека ќе „олесни“ на теренот доколку Хелверт не му дозволи да оди во тоалет.

Во моментот кога Шаповалов го загуби четвртиот сет против талентираниот Јаник Синер, тој побара тајм-аут, а потоа го замоли Германецот да го пушти во тоалетот. Кога го добил одговорот дека не може да го дозволи тоа додека не се направи интервенцијата, Денис збеснал.

– И што ќе се случи ако заминам? Ќе ме казниш? Не ми е гајле. Што сакаш да кажеш дека не можам да заминам? Што, ќе ме дисквалификуваш? Морам да мочам. Нема да ги осветлувам панталоните. Ќе се олеснам сега во шишето – извика Шаповалов за време на мечот, кој го доби со 3: 2 (3: 6, 6: 3, 6: 2, 4: 6, 6: 4).

 

Хелверт имаше проблеми со друг канадски тенисер во Мелбурн. За време на натпреварот против Французинот Лука Пуја, уште еден Канаѓанец, Милош Раониќ, жестоко го нападна Германецот пред две години, на крајот тој толку се вознемири и го загуби мечот.

Нико имаше и „судир“ со Роџер Федерер во 2018 година на турнирот во Хале во 2018 година. Германецот го казни Федерер кога Швајцарецот погоди една топка во бес за време на натпреварот, испраќајќи ја до публиката.

Значи, само на Новак останува да не падне на „провокациите“ на Хелверт за време на дуелот со Медведев.