Мануел Нојер може да биде вториот фудбалер на Еуро 2020 кој ќе добие казна (по Марко Арнаутовиќ од Австрија), затоа што на првите два меча носеше капитенската лента во боите на виножитото. Според информациите, Нојер носеше капитенска лента како знак за поддршка на припадниците на ЛГБТ популацијата, но тоа не и се допадна на УЕФА, која ова го смета за политички гест.

sportmedia.mk