И официјално, барем според пресметките на на Фудбалската асоцијација на Англија, клубовите од Премиерлигата во периодот од 1 февруари 2022 година па се до 1 јануари 2023, успеале да потрошат неверојатни 236 милиони евра само на провизии за менаџерите при правење на трансферите.

Најмноу потрошил Манчестер Сити, дури 52 милиони фунти, тука најголем дел има трансферот на Ерлинг Халанд. Следува Челзи кој порошил 43 милиони фунти, а трет е Ливерпул со 34 милиони фунти, па Манчестер Јунајтед со 25 милиони.

Интересно, Нотингем Форест, иако привлече најногу фудбалери, на провизии за менаџери потрошил најмалку од сите премиерлигаши.


sportmedia.mk