Ненад Димитријевиќ и Хувентуд на првата четвртфинална пресметка против Виртус Болоња се поразени на гостински терен со 80-75.

Двата има одиграа одличен натпревар со бројни пресврти, но домаќинот беше минимално подобар во второто полувреме, кое беше одлучувачки за првиот триумф. Сепак негативата е мала, па шпанскиот состав ќе има шанса да дојде до следната фаза на реваншот во Бадалона.

Македонскиот репрезентативец, Ненад Димитријевиќ средбата ја заврши со шест поени (0/2 за три, 2/5 за два, 2/2 за еден поен) и три асистенции за 18. минути во игра.

sportmedia.mk