Романскиот тренер Мариус Паску е отпуштен од романскиот третолигаш Залау, откако неговиот тим се најде на врвот на табелата го групата 10 од тамошното третолигашко натпреварување.

Како што на Твитер објави новинарот Емануел Рочу, Паска изјавил дека бил отпуштен од клубот затоа што управата е незадоволна од фактот што тимот е прв во својат агрупат во третата лига на Романија.

„Што правиш, момче, сакаш да добиеш промоција?“, биле зборовите на управата на клубот на последната средба со тренерот на која му врачиле отказ.

По 13 одиграни кола во романскиот шампионат, Залау има 8 победи, три ремија и само два порази и со 27 бода го зазема првото место во третата лига група 10.

sportmedia.mk