Сегашниот втор голман на Баерн Минхен, 24-годишниот Александер Нибел, може да замине во Унион Берлин. Голманот кој дојде како наследник на Нојер, бранеше само 270 минути, или три меча, и засега малата минутажа е она што го стопира да ги покаже своите квалитети.

Според последните информации, Унион Берлин сериозно „загриза“ за Нибел, кој пред неколку месеци беше посакуван и од Борусија Дортмунд, но тој ја одби можноста да се пресели во Дортмунд, поради ривалството со Шалке и со Баерн.

Затоа сега Нибел веројатно идната сезона ќе го чува голот на Унион, а не е прецизирано дали ќе биде позајмица, или, пак, целосен трансфер.

sportmedia.mk