Наполи, заедно со Барса, влегува во лов на Пјатек

epa07024954 Genoa's Polish forward Krzysztof Piatek scores a goal during the Italian Serie A soccer match Genoa Cfc vs Bologna Fc at Luigi Ferraris Stadium in Genoa, Italy, 16 September 2018. EPA-EFE/SIMONE ARVEDA

Претседателот на Наполи, Аурелио де Лаурентис, веќе зборувал со претседателот на Џенова, но и со агентот на Кшитоф Пјатек во обид сензационалниот напаѓач да го донесе на „Сан Паоло“.

Полјакот неочекувано е најдобар стрелец во Серија со девет гола во седум натпревари и 23-годишниот напаѓач веднаш дојде на радарот на врвните тимови со Барселона и Борусија Дортмунд како најсериозни кандидати.

Де Лаурентис признава дека зборувал со претседателот на Џенова, Прециози, но дека нема да влезат во аукција за Пјатек.

„Зборував со Прециози и со агентот на Пјатек и сега треба да се сретнеме. Но, не сакам аукција за него, со целосна почит кон фудбалерот, бидејќи треба да се види дали може да го покаже истото во Наполи како во Џенова“, вели Де Лаурентис.

Пјатек ја почна кариерата во Полска со Лехија Джерзониов и Заглебие Лубин пред да направи трансфер во Краковија во 2016 година. Во 2017/2018 тој постигна 21 натпревар во 36 натпревари во полската прва лига по што Џенова реши да го улови.

Фото: ЕПА

Пјатек може да се израмни со Виери, но Батистута е далеку (видео)

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари