По поразот од Аталанта во минатото коло во Серија А, фудбалерите на Наполи ја обезбедија 14-тата сезонска победа, откако вечерва на својот стадион со 2:0 го совладаа тимот на Беневенто.

Елиф Елмас остана на клупата за резерви и доби само десетина минути во финишот на мечот, кога Наполи веќе имаше предност од 2:0. Првиот гол го постигна Белгиецот Мертенс во 34. минута, а иако имаа комплетна доминација, домашните постигнаа само уште еден гол во 66. минута преку Политано кој практично беше потврда на победата, која го сместува наполитанскиот тим на 6. место на табелата.

 

sportmedia.mk