Голманот на Евертон, Робин Олсен, бил мета на маскираните напаѓачи кои упаднале во неговиот дол во Алтринкам во саботата вечерта, објави „Скај Спортс“.

За време на инцидентот, 31-годишниот голман бил на имотот со неговата сопруга и двете мали деца. Според полициските извештаи, никој за среќа не бил повреден, иако напаѓачите упаднале вооружени со мачети. Напаѓачите наводно го напуштиле местото со вреден накит и часовник.

За Евертон се вели дека му понудило на семејството „колку што е можно поголема поддршка“ по нивното искушение. Шведскиот интернационалец се приклучи во Евертон од италијанскиот клуб Рома на почетокот на сезоната како дел од сезонскиот договор за позајмица.

sportmedia.mk