Македонскиот репрезентативец и селектор Кире Лазаров имаше одлична партија за Нант во дуелот со германски Кил во Лигата на шампионите. Најдобриот наш ракометар реализираше осум гола и мечот го заврши како најефикасен играч, меѓутоа неговиот Нант не успеа да стигне до целиот плен иако во последните моменти имаше предност од два гола (24:22). Германците набрзина постигнаа два и го изедначија резултатот и спасија бод.

Нант по 13 меча има 11 бода и е на шестото место во групата Б, Кил е четврти со 12 бода, меѓутоа од 11 натпревари.

sportmedia.mk