По пласманот во четвртфиналето во Лигата на шампионите, Нант не одигра како што се очекуваше во домашниот шампионат. На гостувањето кај Тулуз се спаси од пораз во самиот финиш, Ривера погодоци за реми (29-29).

На две и пол минути до крајот, тимот за кого настапува Кирил Лазаров имаше негатива од три гола (29-26), па бодот од овој меч е премија.

Нашиот најдобар ракометар и селектор на македонската репрезентација беше стрелец на два гола од четири обиди. Ривера одново беше број еден во редовите на Нант, имаше осум гола од десет обиди.

 

sportmedia.mk