Играчот на Реал Мадрид, Начо по натпреварот со Барселона вели дека победата е заслужена, и причината за поразот Барса да не ја бара во судењето, туку во своите редови.

„Го завршуваме денот како лидери, со импресивно прво полувреме, во кое можевме да водиме 3:0. Бензема постигна гол за историја. Ова е вистинскиот ден за нас. Во првиот дел Реал Мадрид ја надигра Барселона од почеток до крај. Лошата среќа е она што ја смени играта. Повредата на Васкез го демотовираше тимот. Одриозола не е во форма, и со измените Барселона тргна по нерешен резултат. Тоа што тие го бараат како пенал над Братвајт е претерано. Реал Мадрид нема добиено пенал шест месеци, така што да се жали некој на арбитражата е навистина пристрасно. Барселона треба да ја бара грешката во своите редови, како на пример тоа што Меси нема постигнато гол седум натпревари на Ел Класико. Мислам дека нема кој да до сопре Реал Мадрид до крајот и убеден сум дека ќе дојдеме до титулата“, рече Начо.

sportmedia.mk