Белгија ќе мора да ги менува резервните дресови за СП во Катар, наредбата доаѓа директно од ФИФА која не дозволува да се употребуваат политички симболи на големите турнири. Многу од репрезентациите сакаа нивните капитени да носат капитенски летни во боите на виножитото како поддршка на ЛГБТ заедницата, но од ФИФА предупредија дека ќе казнува и санкционира доколку тоа се случи, па истите се повлекоа.

Сега „Црвените ѓаволи“ ќе мора или да го извадат зборот „Љубов“ од дресот или да си набават нови без политички симболи.
Исто така ФИФА и забрани на Белгија да ги користи маичките/дресовите за загревање пред натпреварите на СП затоа што се премногу шарени.

sportmedia.mk