Тој 27 февруари 1977 година никој не помислуваше дека „малиот“ кој со само 16 години дебитира во дресот на Аргентина, подоцна ќе биде фудбалскиот БОГ. Имено на денешен ден пред точно 44 години Диего Армандо Марадона за првпат го облече дресот на својата Аргентина и ги одигра првиот меч за А селекцијата на оваа земја.

На тој натпревар на „Бомбоњера“ во Буенос Аирес играа Аргентина и Унгарија, резултатот беше 5:1 за “гаучосите“. Сепак Диего не го постигна првиот гол, тоа го стори во јуни истата година и тоа против Шкотска и тоа две години подоцна.

Диего, поради својата младост не беше во составот на Аргентина на СП 1978 кога таа земја како домаќин стана светски првак, но затоа тој сам и го донесе златото на СП за младинци во 1979 година.

Се потоа е историја…

sportmedia.mk