Денеска во салата „Јане Сандански“ се одигра заостанат меч од 8. коло во првата кошаркарска лига. МЗТ Скопје Уни Банка во текот на целиот меч губеше од Вардар, но со брилијантна партија во последниот период, го доби мечот со три разлика (89:86).

Првиот период го доби Вардар со еден разлика, а вториот со дури 10. Но, третата четвртина најави можен пресврт, откако ја добија домашните со 29:23, а последниот период го добија со 21:13, со што ја однесоа победата.

Монтгомери беше незапирлив во домашниот тим со 30 поени, 11 украдени топки и две асистенции. По него следуваше Митевски со 15 поени.

Дикембе кај Вардар беше најефикасен со 23 поени.

sportmedia.mk