Американката Атинг Му која што во моментов има само 19. години е освојувач на златниот медал на 800 метри на Олимписките игри во Токио.

Таа со резултат од 1:55.21 кој патем е национален рекорд на САД успеа да стигне до најсјајното одличје во оваа дизциплина пред  Кели Хочкингсон од Велика Британија, додека трета заврши уште една Амеруиканка Рејвен Роџерс

 

sportmedia.mk