тимот на Јувентус ќе му ја исполни желбата на нлвиот тренер Масимилан Алегри и ќе го остави во составот Алваро Мората уште една година.

Оваа информација ја пренесе трансфер гуруто Фабрицио Романо предмалку, напоменувајчи дека Алегри инсистирал на напаѓачот на Атлетико Мадрид, кој одигра одлична сезона во Торино.

Јуве ќе плати десет милиони евра за новата позајмица на Мората, а тој сезонава на 44 мечеви постигна 20 голови, а додаде и 12 асистенции.

 

sportmedia.mk