Лионел Меси продолжува да испишува историја за Барселона. Со вечерашниот настап против Ваљадолид тој стана играч со најмногу настапи за каталонскиот клуб.

Лионел Меси со вечерашниот меч дојде до бројката од 768 настапи во дресот на Барселона и на „вечната листа“ го мина Чави, кој зад своето име има 767 натпревари во дресот на тимот од Каталонија.

Меси е верен на клубот од 2000 година кога пристигна од Њуелс Олд Бојс, а целата сениорска кариера му е во Барселона.

sportmedia.mk