Пелистер го потпиша првото засилување на новата сезона. Нов член на битолчани е Марјан Младеновиќ, кој го напушти Работнички.

Искусниот плејмејкер во претходните две сезони го носеше дресот на тимот од „Градски парк“. Младеновиќ му е добро познат на тренерот на Пелистер, Марјан Илиевски, заедно соработуваа во Охрид и Блокотехна. Тој настапуваше и за Гостивар и за Куманово.

Од македонските играчи, битолскиот состав има договор со Трајковски и Стајиќ.

sportmedia.mk