Македонското дерби во бундес-лигата меѓу Жарко Пешевски и Филип Миркуловски заврши во корист на поискусниот. Вецлар на гостувањето кај Штутгарт славеше со 24-31 (12-18) во меч од 25. коло.

Миркуловски и неговите соиграчи не дозволија победничко роденденско славје на Пешевски, кој денеска наполни 30 години. Оваа средба беше решена по првото полувреме по кое Вецлар имаше позитива од шест гола.

Пешевски мечот го заврши со два гола од исто толку обиди, на другата страна Миркуловски не се запиша во листата на стрелци.

sportmedia.mk