Работнички се врати од голема негатива на дуелот против Борац Бања Лука, но во самиот финиш немаше сили за триумф на овој исцрпувачки меч, на кој македонскиот претставник беше во некомплетен состав.

Димитар Мираковски мораше со седум играчи да му се спротистави на фаворитот, па токму таа кратка ротација беше клучна за крајниот исход на оваа средба.

„Знаеме со какви проблеми со соочуваме и каква ротација имаме. Играчите прерано се предадоа, бевме со седум играчи, направивме катастрофални грешки, на полувремето имавме 12 загубени топки. Сега гледам дека останавме на тие загубени топки. Откако кошаркарите видоа дека можат многу повеќе, заиграа подобро, се дигна самоодвербата, бевме блиску и до победа. На крајот заморот си го стори своето, ќе пробаме да одиграме подобро на следните мечеви. Оваа година е тешка за нас, сите знаеме што не снајде“, рече Мираковски.

sportmedia.mk