Борусија Дортмунд донесе одлука за сумата која ќе ја бара за разделба со напаѓачот Ерлинг Халанд во летниот преоден рок.

Според ЕСПН, германскиот клуб веќе е подготвен за продажба на 20-годишниот норвешки фудбалер, но за возврат ќе бара 180 милиони евра.

Претходно беше објавено дека интерес за Халанд има од врвните европските клубови, вклучувајќи ги Реал Мадрид, Манчестер Јунајтед, Челзи, Манчестер Сити, Барселона и Јувентус.

sportmedia.mk