Со победата на гостувањето кај Парма со 1:3, екипата на Милан впиша нов клупски рекорд, најголем број на победи на гостински терени во Серија А. „Росонерите“ стигнаа до 13. триумфи во најсилната италијанска лига. Во проценти изразено Милан има 13 од првите 15 гостински натпревари во Серија А односно успешност од 86,7%.
Вкупно гледано во петте најсилни лиги Милан стои на третото место, само Баерн Минхен стои пред нив (88,2% во 2012/13) и Атлетик Билбао (88,9% во 1932/33).

Вкупно гледано, значи мечевите со сите натпреварувања Милан има 16 победи на гостински терен изедначувајќи го својот рекорд од 2004/05 односно 1992/93.

Ибрахимовиќ кој беше исклучен против Парма заради приговор ја впиша 300. победа како играч во Топ 5 шампионатите.

Следниот гостински меч на Милан е против Лацио.

sportmedia.mk