Иако сите очекуваа на стартот на новото Серија А коло, тимот на Милан да дојде до рустински триумф на домашен терен против Сампдорија, сепак, не само што тоа не се случи туку напротив, домаќинот се спасуваше од пораз во последните моменти. Мечот заврши 1:1, и тоа благодарение на голот на Јенс Хауге, а на асистенција на Кеси во 87. минута од мечот.

Претходно Фабио Кваљарела ја искористи лошата реакција на потесната одбрана на Милан и ја доведе Сампдорија во водство од 0:1 со прекрасен лоб удар.

На овој начин Милан остана втор на табелата но со 60 бодови, додека пак Сампдорија е десетта во моментов с0 36.

 

sportmedia.mk