Екипата на Милан го победи Беневенто во вечерашниот меч од 34. коло на Серија А и со тоа се приближи до билетот за Лигата на шампионите. „Росонерите“ славеа со 2:0 со голови на Чаланоглу во 6. минута и на Тео Хернандез во 60. минута и притоа ја прекинаа низата од два порази.

Беневенто е во зоната за испаѓање. Лежи на 18-тото место и има само еден триумф на 18 натпревари. Победата е онаа спектакуларна, против Јувентус.

sportmedia.mk