Кошаркарот на Анадолу Ефес, Василије Мициќ е избран за најкорисниот играч на регуларниот дел од Евролигата, тој ги доби гласовите на фановите, медиумите, тренерите и капитените на тимовите.

Српскиот репрезентативец беше избран и во идеалната петорка на ова натпреварување, а сега дојде и најважната награда.

Ова ќе биде дополнителен мотив за него пред стартот на Ф4, кој е закажан за 28-30 мај. во Келн, а тами се најдоа Милано и Барселона, Ефес ќе игра против ЦСКА.

sportmedia.mk