Французинот Метју Фаивре е освојувач на златото во паралел слаломот на Светкото скијачко првенство кое се одржува во Кортина.
На второ место се пласираше одличниот хрват Филип Зубчиќ додека пак на пиедесталот уште се искачи и швајцарецот Лоик Меилард.

Во женска конкуренција пак, освојувач на златниот медал е италијанската Марта Басино, додека зад неа застанаа Катарина Лиенсбергер од Австрија и искусната Теса Ворли.

 

sportmedia.mk