Ракометарите на Металург денеска (18 часот) го играат четвртиот меч во Европската лига. Тимот од Автокоманда му гостува на Чеховски Медведи, ова е дуел меѓу двете последно пласирани екипи во групата А.

Македонскиот претставник влегува како аутсајдер, во Русија отпатува со 11 ракометари, дел во Скопје останаа поради коронавирус, па токму затоа ќе има тешка мисија во обидот да дојде до првиот триумф оваа сезона. Металург одигра три меча, има едно реми и два порази.

За двата тима ова ќе биде девета пресметка, пет меча завршиле во корист на рускиот состав, додека три ги добиле ракометарите на македонскиот тим.

„Металурзите“ утринава го одработија едниствениот тренинг во спортската арена „Олимпијскиј“ пред пресметката со Чеховски Медведи.

sportmedia.mk