Лео Меси двапати ја погоди мрежата на Атлетик Билбао во победата на Барселона со 4:0 вечерва во финалето на Копа дел Реј. Со тоа аргентинскиот голгетер влезе во историјата на ова натпреварување со девет голови во 10 финалињата на Купот претекнувајќи го легендарниот напаѓач на Атлетик Билбао Телмо Зара кој застана на осум голови во четириесеттите и педесеттите години на минатиот век.

Меси го освои седмиот трофеј во Копа дел Реј со Барселона, првиот му беше во 2009 година, а потоа триумфираше во 2012, 2015, 2016, 2017, 2018 и 2021 година.

Кога сме кај Меси, да кажеме и дека тој 13-та сезона по ред реализира 30+ голови во сите натпреварувања. ЛЕГЕНДА!

sportmedia.mk