Првиот историски дуел помеѓу Аталанта и Реал Мадрид заврши за најуспешниот европски клуб. Реал победи со 1:0 со голот на Менди во 86 минута од натпреварот.
Аталанта, сензацијата од Италија не успеа да го турне големиот ривал. Од 17-тата минута имаше играч помалку поради директен црвен картон на Фројлер. Тоа му ја олесни задачата на Реал кој дојде десеткуван поради повреди на неколку првотимци.
Оваа победа го приближи Реал до четвртфиналето. На Аталанта ќе и треба многу среќа и добра игра за да триумфира на „Сантијаго Бернабеу“ на реваншот.

sportmedia.mk