Данил Медведев е вториот финалист по Новак Ѓоковиќ на овогодинешното издание на Гренд Слем турнирот Австралија Опен.

тој предмалку во полуфиналето беше подобар од гркот Стефанос Циципас со 3-0, по сетови (6-4, 6-2 и 7-5) и со ова уште еднаш покажа дека е во одлична форма во моментов.

Гркот реално пружа само достоен отпор и ништо повеќе, а Медведев уште еднаш покажа дека во моментов е единствениот кој реално може да му се спротивстави на Ѓоковиќ.

 

sportmedia.mk